Superpotraviny Superpotraviny

Superpotraviny

Superpotraviny se staly v potravinářském i zdravotním průmyslu velmi častým termínem. O jaké se však jedná potraviny? Vyznačují se tím, že mají málo kalorií a vysoký obsah živin.

Jejich antioxidační aktivita (beta - karoten, vitamín A, C, E, flavonoidy, selen a omega-3 mastné kyseliny) snižuje riziko smrtelných nemocí, jako je např. rakovina, srdeční choroby a mrtvice. Antioxidanty nás chrání před útoky volných radikálů. Zpomalují proces stárnutí, snižují výskyt depresí a pozitivně ovlivňují naše fyzické schopnosti, dokonce i inteligenci. Výhodou je i fakt, že se vám s nimi podaří zhubnout.

Zahrnuje se do nich především ovoce a zelenina, ale i třeba jogurt, losos a ječmen. Jednou z nejznámějších superpotravin je brokolice. Obsahuje hodně vitamínů (A, C, E, K, B), vápníku, kyseliny listové a vlákniny. Vápník podporuje zdraví kostí a vláknina trávení. Omega 3 mastné kyseliny jsou zase zdravé na srdce.

Mezi další superpotraviny patří borůvky, goji bobule, granátové jablko, zelený čaj, česnek, červená řepa, kiwi, quinea, ořechy, semena, kapusta, sladké brambory, kedlubny, acai, atd. Většina těchto potravin je tedy rostlinného původu.

Superpotraviny vyžadují zdravou přípravu
Dávejte přednost všemu, co je čerstvé, než konzervované. Nepřidávejte cukr a snažte se konzumovat ovoce a zeleninu v syrovém stavu. Řiďte se obecným pravidlem a neuděláte chybu. Jezte tři až pět porcí ovoce a zeleniny denně, včetně dvou porcí ryb a jednoho jogurtu.

Tato strava obsahuje hodně ovoce, zeleniny, olivového oleje, luštěnin, méně masa a mléčných potravin, než je typické v západní stravě. Živiny ve správném složení a skladbě odvrátí řadu nemocí. Jsou prevencí diabetu a zažívacích potíží. Podíl fytochemikálií je odpovědný za syté barvy a vůně, které tělu poskytují další zdravotní výhody.

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.