Proč mít doma karimatku

Karimatka uložená doma ve skříni se hodí nejen na dovolenou. Kde všude ji využijete a které typy existují?

Co je karimatka a k čemu ji využijete

Karimatka je speciální podložka vyrobená z různých materiálů. Slouží tak primárně jakožto izolační vrstva a zároveň dokáže zvýšit pohodlí při spaní.

Tento doplněk využijete v různých situacích. Většinou se používá pod stan, ať už v něm plánujete strávit dovolenou, chcete vyrazit na hudební festival anebo jednoduše potřebujete v létě po oslavě přespat na zahradě u svých známých.

Karimatky poslouží také na venkovní cvičení a vzít si je můžete i k vodě. Samozřejmostí jsou jako součástí vybavení pro milovníky turistiky a další nadšence, kteří často tráví svůj volný čas v přírodě.

Které typy karimatek existují

Karimatky se rozlišují podle účelu využití a s tím souvisejících různých typů. Rozeznáváme tak karimatky:

pěnovénafukovacísamonafukovací

Další samostatně vymezované kategorie tvoří i alumatky nebo nafukovací matrace.

Pěnové karimatky

Pěnovou karimatku lze považovat za klasické řešení. Existují modely z polyetylenu, nebo z dražší, ale znatelně odolnější EVA pěny. Tyto karimatky se vyrábějí i ve skládací verzi, která je více kompaktní.

Jsou velmi odolné a vyznačují se nízkou hmotností. Co se týče skladnosti standardního provedení, ta je o něco menší. Navíc obecně pěnové karimatky nejsou tolik pohodlné a jejich schopnost izolovat spáče od země je o něco horší.

Nafukovací karimatky

Nafukovací karimatka je stále relativně skladná a lehká. Snadno ji i sbalíte. Nevýhodou jejího používání je nutnost pravidelného nafukování.

proc mit doma karimatku 1

Nicméně se vám za tuto pravidelnou péči jednoznačně „odmění“ maximálním komfortem, používá se pro přenocování. Tato karimatka vás udrží dostatečně vysoko od země. Spát tak budete v měkkém. Nevýhodou je určitě i to, že „trpí“ na propíchnutí. Jejich výhody se také promítají i do vyšší pořizovací ceny.

Samonafukovací karimatky

Samonafukovací verze jsou vyrobeny ze speciální pěny, která se po rozložení začne roztahovat a nasávat vzduch. Ušetří vám tak zdlouhavé nafukování.

Hlavní předností těchto karimatek je jejich schopnost poskytnout kvalitní izolaci a zvýšený komfort. Vyznačují se však vyšší hmotností, hrozí u nich riziko propíchnutí a také si za ně poněkud připlatíte.

Alumatky

Alumatky jsou klasické pěnové karimatky vybavené vrstvou hliníkové fólie, která má za cíl zlepšit jejich izolační schopnost. Používají se při kempování, ale i jako podložky na piknik či posezení na pláži nebo během odpočinku při dlouhém výletě.

Jejich výhodou je to, že jsou skladné a lehké. Oproti klasické karimatce zůstávají i poměrně kompaktní. Míra komfortu je však u tohoto provedení relativně nízká a alumatky bývají taktéž náchylné na rychlé opotřebení.

Nafukovací matrace

Nafukovací matrace vám nabídne maximální pohodlí. To je ale vykoupeno většími rozměry a hmotností. Pod stan do batohu ji tak nesbalíte, ale vzít si ji můžete na dovolenou, na kterou se chystáte autem.

Nevýhodou je relativně špatná schopnost tepelně izolovat. Poslouží tak spíše pro kempování v letních měsících nebo přespání v interiéru. Podobně jako jiné nafukovací verze ji můžete nešetrným zacházením prorazit.

Označeno v

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.