Co jíst a nejíst před kardio tréninkem

Nejen ve chvíli, kdy chcete zhubnout, je velmi důležité správně jíst a pít před cvičením. Nejde jen o množství, ale také o složení toho, co konzumujete. A to platí i o kardio tréninku.

Co je to kardio trénink?

Kardio trénink je druh cvičení, při němž se neposilují svaly, ale rychlým a rovnoměrným pohybem se zahřeje celé tělo. Správně provedený kardio trénink zapojí do práce srdce a plíce a zvýší tep. Cvičící osobě pomůže své tělo nastartovat. Aby kardio trénink správně fungoval, je vhodné jeho intenzitu a formy střídat, aby se nestalo stereotypem. Můžete běhat, rychle chodit, jezdit na kole, věnovat se některému z kolektivních sportů, plavat, případně cvičit v posilovně.

Na lačno nebo po jídle?

Někdo doporučuje kardio cvičení na lačno, zejména pro ty, kteří chtějí zhubnout, případně snížit množství tělesného tuku. To platí hlavně pro méně intenzivní kardio cvičení a pro lidi, kteří jsou zdraví. Určitě by to neměli zkoušet lidé, kteří mají problém s hladinou krevního cukru. Vhodné není ani pro ty, kteří plánují dlouhý a namáhavý trénink, například vytrvalostní běh. U nich by snaha cvičit na lačno mohla vést až k úbytku svalové hmoty a také ke snížení výkonosti. U části sportovců vedla snaha o kardio trénink na lačno k přejídání po tréninku.

Co tedy jíst

Velmi záleží na tom, kdy jíte. Pokud mezi jídlem a tréninkem budou nejméně 2 hodiny, měli byste sníst 120 až 140 g sacharidů a 15 až 25 g bílkovin, hodinu před tréninkem asi jen polovinu tohoto množství. Když budete jíst půl hodiny před cvičením, měli byste si dopřát jen asi 30 g sacharidů a bílkoviny jen minimálně. V analýze toho, co konzumujete vám mohou pomoci aplikace na internetu. A co si tedy můžete dát? Variant je mnoho, například:

- ovoce (čerstvé i sušené),
- 100% ovocnou šťávu,
- krajíc chleba s polévkovou lžící džemu,
- cereálie s mlékem a banánem (jen ty s nízkým obsahem vlákniny),
- bílý jogurt s banánem,
- ovesné vločky s ovocem,
- toast na sucho a vejce natvrdo atd.

Nezbytný je dostatek tekutin, ideálně čisté vody, a to minimálně 300 ml. Pít samozřejmě musíte také během tréninku samého.

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.