Zásuvky pro dům, byt i kancelář – typy, vlastnosti a funkce

Bez elektřiny se dnes neobejdeme a pokud ji chceme přivést k některým přístrojům, vybavení domácnosti či kanceláře, musíme využít zásuvky. Pokud se chystáte na rekonstrukci elektroinstalace nebo chystáte novou, bez zásuvek se neobejdete. Pojďme si o nich říct něco bližšího.

Seznamte se s konstrukcí zásuvek

Abychom mohli dobře vybrat zásuvky, je vhodné o nich něco vědět a pochopit, jak fungují. Zásuvky představují elektrický přístroj, který je umístěn ve zdi nebo tvoří zakončení zásuvkového kabelu a poskytuje zásuvkové spojení mezi zdrojem energie a spotřebičem.

Klasická zásuvka je tvořena dutinkami s kontakty a zemnícím kontaktem. To vše je umístěno v instalační krabičce, která se umisťuje do zdi. K propojení s přístrojem nebo prodlužovacím kabelem slouží zástrčka (vidlice) s kolíky.

Můžeme rozlišovat zásuvky jednofázové a vícefázové. Dnes se však pro domácnosti i firemní interiéry využívají jen zásuvky jednofázové s normalizovaným napětím 230/400 V (50 Hz). Pokud se na zásuvku díváme zepředu, najdeme v horní části zemnící kolík, levá dutinka představuje fázový vodič, pravá dutinka vodič pracovní.

Typy zásuvek a jejich funkce

Existuje celá řada různých typů zásuvek, takže si můžete zvolit takovou, která vyhovuje vašim potřebám. V širokém sortimentu prodejce elektroinstalačního materiálu Tympol Plus najdete jak klasické síťové zásuvky, tak zásuvky anténní, počítačové/datové, USB, dálkově ovládané i s krytím IP-44.

Anténní zásuvky

Tento typ zásuvek slouží pro připojení koaxiálních kabelů a využijete je na místech, kde chcete mít připojenou televizi, satelit, set-top box nebo jiné zařízení využívající elektromagnetické vlnění.

  • Náš tip: Využijte praktické anténní zásuvky Prémium se třemi typy výstupů.

zasuvky pro dum byt i kancelar 1

Počítačové/datové zásuvky

Abyste mohli připojit počítač do datové sítě (tzv. Hub), je nutné mít instalovanou počítačovou zásuvku, do které lze zastrčit konektor. Počítačové neboli datové zásuvky využijete v kancelářích, v domácích pracovnách i v pokojích teenagerů.

  • Náš tip: Zásuvka počítačová Prémium (8pin) představuje elegantní typ zásuvky, který zapadne do každého interiéru. Pokud potřebujete více vstupů, sáhněte po zásuvce Prémium 2x 8pin.

zasuvky pro dum byt i kancelar 2

USB zásuvky

Rozmach mobilních telefonů, tabletů, chytrých náramků a dalších zařízení vyžaduje rychlý způsob jejich nabíjení. K tomu jsou ideální USB zásuvky s jedním nebo více vstupy pro možnost připojení kabelu s USB konektorem. Velmi praktické jsou výsuvné stolní zásuvky opatřené USB vstupy.

  • Náš tip: Bílá zásuvka s USB vstupy ze série Prémium se stane rychlým místem pro nabíjení doma i v kanceláři. Dva vstupy umožní nabíjet dvě zařízení najednou.

zasuvky pro dum byt i kancelar 3

Dálkově ovládané zásuvky

Jsou případy, kdy se hodí zásuvka na dálkové ovládání, například když chcete na dálku ovládat připojený spotřebič. Dálkově ovládané zásuvky vám mohou ušetřit starosti s ovládáním světel nebo vytápění.

  • Náš tip: Dálkově ovládaná zásuvka RWG-01 s ovladačem nabízí 5 režimů práce, má dosah až 250 m a optickou signalizaci.

zasuvky pro dum byt i kancelar 4

Zásuvky IP-44 na omítku

V místech, kde je zvýšená vlhkost nebo prašnost, jako jsou kuchyně, koupelny, sklepy, dílny, stodoly, technické místnosti apod., případně tam, kde jsou zásuvky vystaveny povětrnostním vlivům, je nutné instalovat zásuvky se zvýšeným krytím IP-44. Tento typ zásuvek je určený k instalaci na omítku.

  • Náš tip: Jednoduchá zásuvka na omítku GNT-16B, 10/16A, 250V vám umožní připojení do elektřiny všude tam, kde panují náročné podmínky.

zasuvky pro dum byt i kancelar 5

S dobře vybranými a vhodně umístěnými zásuvkami bude váš domov i kancelář plně funkčním místem, kde si budete moci připojit celou řadu spotřebičů a přístrojů.

Označeno v

Doporučujeme

Populární

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.