Jarní práce na zahradě? Ano, ale jen ve správném pracovním oděvu

Jaro je v plném proudu. Hola hola, jarní zahrada vás volá a ptá se, jestli jste připraveni se vrhnout na nezbytné jarní práce. Abyste mohli vaší zahradě odpovědět, že už běžíte, jen co se obléknete, měli byste mít po ruce pracovní oděvy vhodné na zahradu. V našem článku vám připomeneme, jaké pracovní oděvy a obuv by se vám mohly hodit a po jakých značkách sáhnout.


Montérky a pracovní oděvy vám nesmí chybět

Pokud jste dlouholetými zahrádkáři, jistě víte že univerzálním oděvem na zahradu jsou pracovní montérky ve formě pracovního overalu, pracovních kalhot s laclem nebo pracovních kalhot do pasu. Varianta, kterou zvolíte je čistě na vás a odvíjí se od toho, jaký typ montérek je pro vás nejpohodlnější.

Pracovní montérky vynikají svou odolností a praktičností. Výrobci se snaží přicházet stále s lepšími materiály a střihy, aby vám dopřáli potřebnou volnost pohybu a pohodlí, které uvítáte při řadě činností. Mezi zahrádkáři patří mezi oblíbené především kvalitní pracovní montérky od značek ARDON, Červa, Sioen, CRV, ASSENT, Vochoc nebo Fridrich a Fridrich. Uchrání vás jak před drobnými zraněními, tak před ušpiněním. V nabídce jsou kromě pánských pracovních montérek také dámské montérky, a dokonce i dětské montérky.

Pro běžné zahradní činnosti vám postačí klasické montérky. Pokud se ale chystáte na nějaké speciální práce, měli byste si šatník vybavit i speciálními pracovními oděvy. Neprořezné, nepromokavé, chemicky odolné nebo antistatické montérky vám ušetří řadu nepříjemností.

K montérkám doporučujeme pořídit také další pracovní oděvy na zahradu. Pracovní trička, vesty, šortky sukně i bundy jsou k dostání v řadě barevných provedení a s množstvím praktických prvků jako jsou hluboké kapsy, poutka na nářadí, vyztužené části kolen a ramen, dvojité prošití nebo reflexní prvky.

jarni prace na zahrade 1

Pracovní oděvy pořídíte pohodlně u prodejců pracovních oděvů jako je TOMIS CZ, u kterého si můžete vybrat buď v kamenné prodejně v Příbrami nebo na e-shopu. Celou nabídku pracovních oděvů si můžete prohlédnout ZDE.

Jistota v každém kroku

Kromě pracovního oděvu na zahradu nezapomínejte ani na vhodnou pracovní obuv. Zejména jaro je na volbu obutí náročné. Časté změny počasí, kdy se jeden den mohou objevit poslední sněhové vločky, další den hřeje sluníčko a posléze začne slejvák, kladou na pracovní obuv na zahradu velké nároky.

Základem by měla být obuv disponující kvalitní podrážkou, aby vám noha na mokré trávě nebo v dílně nepodklouzla. Velmi praktická je obuv odolná proti vlhkosti. Do dílny byste měli používat pracovní obuv vybavenou ocelovou tužinkou ve špici proto, aby vám v případě pádu těžkého nářadí nehrozilo poranění prstů na noze nebo abyste byli chráněni při okopu. Pro větší bezpečí volte obuv s podešví odolnou proti propíchnutí. Přeci jen, zahrada i dílna může skrývat rizika v podobě ostrých kamenů, hřebíků nebo úlomků dřeva.
Podle počasí a typu práce volte kotníkovou nebo vysokou pracovní obuv, polobotky, sandály, farmářky nebo holínky. Pracovní obuv od značek ESAB, CRV, ARDON, RAVEN, U-POWER, PANDA nebo DELTA PLUS nabízí pohodlné obutí pro každou příležitost a sáhnout můžete i po speciální antistatické, ESD, outdoorové či zdravotní obuvi.

jarni prace na zahrade 2

Mohlo by vás zajímat: Sandále, polobotky nebo holínky – kterou pracovní obuv si vybrat?

Ručičky nebojte se, vy makat… budete

Na závěr jsme si připravili pár rad k ochraně rukou, protože ty jsou vystavovány neustálému riziku zranění, zašpinění nebo působení vlhka či chemických látek. Proto je jejich ochraně potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Pracovní rukavice byste měli mít k dispozici hned v několika variantách, abyste mohli vždy sáhnout po vhodné ochraně podle typu práce.

Pro rýpání v záhonech se spolehněte na gumové nebo povrstvené pracovní rukavice, které vás budou chránit před vlhkostí a ušpiněním, což mokrá hlína zvládá na jedničku. Na jednodušší činnosti vám postačí textilní rukavice. Do dílny už volte raději odolnější kombinované nebo kožené rukavice. Nejvyšší kalibr představují neprořezné rukavice, které vás ochrání při práci s motorovou pilou a chemicky odolné rukavice, díky kterým budete moci bezpečně pracovat s nátěry, postřiky, oleji a dalšími přípravky.
Jak dámské, tak pánské pracovní rukavice najdete u značek Ansell, ARDON, ESAB, Červa, Profesional, KIXX, OS nebo Fridrich a Fridrich.

jarni prace na zahrade 3

I tohle by se vám při jarních pracích na zahradě mohlo hodit

Nabídka osobních ochranných pracovních pomůcek vhodných pro práci na zahradě je široká, a proto se zamyslete i nad tím, že by se ve vaší výbavě měly objevit:

- pracovní brýle a svářecí štíty nebo kukly pro ochranu zraku,
- pracovní čepice a přilby pro ochranu hlavy,
- mušlové nebo zátkové chrániče pro ochranu sluchu,
- roušky, respirátory, masky nebo polomasky pro ochranu dechu.

Náš tip: Více o výše zmíněných ochranných pomůckách si můžete přečíst například na wikipedii.

Víte, co se říká – „Dvakrát měř, jednou řež“ – a to platí i v případě ochrany při práci na zahradě. Lepší je být více chráněn než později plakat při zranění nebo ušpinění vašeho běžného oděvu.

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.