Ketonová dieta Ketonová dieta

Ketonová dieta

Keto dieta, je dieta s vyšším příjmem tuků, podobná např. Atkinsonově dietě, ale jsou zde omezeny proteiny a sacharidy. Je navržena tak, aby její následek, vyvolal v těle ketózu. Když je hladina krevního cukru nižší, tělo začíná tvořit ketony - alternativní palivo.

Ketony začne tělo vyrábět tehdy, pokud budete jíst jen velmi málo sacharidů a jen malé množství bílkovin. Produkují je játra z tuku, pak jsou spotřebovány tělem a mozkem. Mozek potřebuje velké množství energie. Spalují se ovšem i tukové zásoby. Ketonovou dietu však nemohou držet všichni lidé bez rozdílu. Omezení je u cukrovky, vysokého krevního tlaku, kojení, atd.

Výhody:

  • Spalování tuků je dramatičtější i z toho důvodu, že je výrazně snížen inzulín - hormon tukového ukládání. Vytváří se tak ideální podmínky, za kterých dochází ke ztrátě tuku bez pocitu hladu.
  • V ketogenním stavu podává organismus lepší výkony a je schopen dlouhodobější koncentrace. Také se může zvýšit fyzická vytrvalost. Tělo však potřebuje dva týdny adaptace, tento zázrak se nestane hned.
  • Nejdůležitější věcí pro dosažení ketózy je vyhnout se většině sacharidů. Pravděpodobně budete potřebovat, aby příjem sacharidů klesl na méně, než 50 gramů za den. Z potravin by se člověk měl vyvarovat chlebu, těstovinám, rýži a bramborám.

Energie:

  • méně, než 10 % sacharidů (zelenina - brokolice, mrkev, květák, celer, fazole, houby, paprika, římský salát, špenát, okurka, rajče..)
  • 15-25% bílkovin (ryby, korýši, vejce, maso, mléčné výrobky, sýry, smetana ke šlehání)
  • 70% tuku (kuřecí tuk, olivový či kokosový olej, burákové či kokosové máslo, makadamové ořechy, hovězí lůj, avokádo,..) Vybírejte nejlépe tuky lisované za studena.

Pokud máte přece jen neovladatelnou chuť na sladké, omezte se na umělá sladidla typu stévie, sukralosy, xylitolu a agáve sirupu. Z tekutin si dopřávejte hlavně vodu, bylinné čaje, popř. kávu.

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.